Bádogozás története
A bádogos hagyományos fémműves kisipar művelője: fehér bádogból, cink-, ón-, sárgaréz-, alumínium- stb. lemezekből különféle edényeket, tartályokat, lámpatesteket, lemezfedéseket, ereszeket, ereszcsatornákat készít.
A mesterség története
Magyarországon a 15. században honosodott meg, s a 19. században a legkülönfélébb bádogedényeket készítették a parasztság számára (meszely, tölcsér, tésztaszűrő, tésztareszelő, öntözőkanna). A 20. század elején, a tehetősebb városi lakosság számára szintén bádogosok készítették az elterjedőben lévő fürdőszobák felszereléseit: a kádat, az öblítőszéket, a csapokat és a zuhanyt.
A 20. század második felére a gyáripari termékek nagyarányú elterjedése következtében a bádogosmesterség jórészt megszűnt, napjainkra csak az épületbádogosi munka maradt fenn.
Ágazatai
Az épületbádogos: olyan bádogalkalmatosságokat állít elő, amelyek az egyes épületszerkezeti elemek csatlakozásánál vízmentességet biztosítanak (párkányzat, eresz, ablakkönyöklő, kéményszegély, vápa, tetőkibúvó stb.), illetve a csapadékelvezetést segítik elő (ereszcsatorna). Ő készíti a tető díszeit is, pl. a szélkakast, és a már kész elemeket elhelyezi illetve összeépíti a helyszínen.
Technikája
A bádogosmesterség a kovácsmesterségből fejlődött ki a bádoganyagok divatba kerülésével, és szerszámzata nagy részét is abból a szakmából örökölte, ? de munkamódszerei inkább rokoníthatók az ötvös és a rézműves szakmákkal. Szerszámai: a több mint 30 féle profilkiképzésű vaskalapácsok, fakalapácsok, lemezvágó ollók, tőkeolló, fogók, satuk, tőke- és kézi üllők, peremezővasak, fúró és peremezőgép, lyukasztók, vésők, jelölők, stb. A bádog feldolgozása az alakítandó anyagfelület kalapáccsal való elnyújtásával, ezáltal síkosabbá tételével kezdődik, amelyből az előre kirajzolt mintát kiszabják. Az üllőtőkébe illeszti a megfelelő alakú tőkeüllőt, (pl. a szarvasüllőt), amin a hozzávaló típusú kalapács segítségével a lemezdarabot a kívánt alakra hajlítja. A különféle tárgyak előállítása az egyes fémlemezekből hajlítással, tágítással, domborítással, egyengetéssel, ? legvégül peremezéssel (ziknizéssel), szegecseléssel, és/vagy többnyire forrasztással történik.
Oldalak
- Ereszcsatorna feladata
- Hasábok
- Partnereink
- Slider Images
- Rólunk
- Áraink
- Referenciák
- Árkád bevásárlóközpont Pécs
- Családiház Pécs, Donátus
- Családiház Pécs, Erdész út
- Családiház Pécs, Rodostó utca
- Geresdlaki templom
- Hímesházai templom
- Horvát iskola
- Horvát templom Pécs, Gyükés
- Interspar
- Krähling
- Mohácsi uszoda és termálfürdő
- Palotabozsoki templom
- Pollack MMF Pécs
- PTE KTK
- PTE Rektori hivatal
- Társasház Pécs, Jurisics M utca
- Kapcsolat
- Bádogozás
- Oldaltérkép